Našu djelatnost trenutno obavljamo samo na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije i Krapinsko-zagorske županije.

Otkrivamo skrivene troškove u svijetu jeftinih fotonapona

Pogledajmo iza kulisa dampinga cijena koji potresa globalno tržište fotonapona i otkrijmo zašto je pametno birati mudro, a ne samo jeftino.

Fotonapon nedvojbeno postaje jedna od glavnih tehnologija u borbi protiv klimatskih promjena, a omogućuje i energetsku neovisnost.

U svijetu u kojem je važan svaki korak prema čišćoj energiji, čini se da je ponuda ultra jeftinih solarnih panela kao naručena. Ali jeste li se ikada zapitali što stoji iza ovih nevjerojatno niskih cijena?

Ako pogledamo iza sjajnih fasada cjenovno pristupačnih tehnologija, krije se istina koju bi svaki potrošač trebao znati prije nego što se odluči na kupnju.

Kako damping cijena mijenja “pravila igre”?

Tijekom proteklih dvadeset godina fotonapon je doživio eksponencijalni rast, uglavnom zbog pada troškova proizvodnje i poboljšanja tehnologije. Međutim, pad cijena često je bio rezultat dampinga.
To je ekonomska taktika u kojoj tvrtke prodaju svoje proizvode ispod troškova proizvodnje kako bi dobile tržišni udio i istisnule konkurenciju.

Ovo je osobito rašireno u industriji u kojoj su troškovi proizvodnje općenito visoki, a državne subvencije omogućuju velikim igračima dominiranje tržištem.

U fotonaponskim sustavima, gdje velike zemlje poput Kine subvencioniraju svoje proizvođače, to može dovesti do neravnoteže na globalnom tržištu, ili jednostvanije rečeno – do nepravde.

U pozadini su stečajevi i pad konkurencije

Nastaje poplava solarnih panela po nevjerojatno niskim cijenama, što se vama, potencijalnim kupcima, na prvi pogled čini kao prilika iz snova.

Kina je već 2021. dominirala na području proizvodnje solarnih panela, pri čemu je imala udio više od 80% u svim ključnim fazama proizvodnje solarnih panelov. Ova agresivna strategija postavila je temelje globalne tržišne dominacije.

Sav ovaj ekonomski tsunami ima svoju cijenu – mnogi zapadni proizvođači, koji ne primaju tako opsežnu potporu vlade, suočeni su s nemilosrdnim pritiskom.

Unatoč naporima da se smanje troškovi i poboljša učinkovitost, mnogi se jednostavno ne mogu natjecati s niskim cijenama koje omogućuje damping.

U posljednjih pet godina, primjerice, više od 50 proizvođača solarnih panela u SAD-u napustilo je tržište. Damping cijena je tako doveo do smanjenja raznolikosti tržišta i smanjenja inovacija u industriji.

Kako sve to utječe na potrošače?

Iako damping cijena svakako predstavlja izazov za mnoge proizvođače, on ima i pozitivne učinke. Globalna proizvodnja solarnih panela uzrokovala je pad njihovih cijena za više od 70% u posljednjem desetljeću, što je povećalo dostupnost solarne energije i za “obične smrtnike”.

Ako je nešto jeftino, ne mora značiti da je i loše.

Dok mnogi kineski proizvođači jednostavno iskorištavaju damping cijena, neki se još uvijek ističu inovacijama i ostaju predani kvaliteti.

LONGi Solar i Jinko Solar primjer su izvrsnosti jer ulažu u napredne tehnologije i daju duge jamstvene rokove, što pokazuje njihovu pouzdanost i kvalitetu.

Ali ako smo do sada o dampingu govorili samo u kontekstu proizvođača, tu nije kraj…

Kakve su posljedice kad dođe do dampinga na domaćem tržištu?

Kada je solarni sustav nekoliko tisuća eura jeftiniji od ostale ponude na tržištu, teško je opravdati nižu cijenu nauštrb jeftinijih ulaznih sirovina.

U tim slučajevima (na temelju našeg dugogodišnjeg iskustva u poznavanju okolnosti) ponuditelj iz ovog ili onog razloga doista ide “ispod cijene” i tada u principu mogu postojati samo dvije opcije.

Budući da je iz ekonomskog vidika nemoguće “biti u plusu”, a istovremeno dugoročno osigurati kvalitetu, imate “jeftine” ponuditelje…

  • Scenarij 1 s lošom kvalitetom ulaznih sirovina – s ciljem pridobivanja što više klijenata na račun niske cijene solarne elektrane, traže se najjeftiniji kineski dobavljači panela, optimizatora i ostale opreme (u nadi da će izdržati barem nekoliko godina) te, naravno, podkonstrukcije koja nisu prilagođene našim zimskim uvjetima…
  • Scenarij 2 s lošom montažom solarnog sustava – monteri će pokušati instalirati elektranu u najkraćem mogućem roku, pri čemu će površno priključivati panele ili postavljati crjepove, što će u krajnjem slučaju dovesti do prokišnjavanja ili čak do požara…

Da biste lakše izbjegli ovu noćnu moru, korisno je dobro promisliti prije nego što potpišete ugovor za fotonaponski sustav koji bi vam trebao donositi uštedu na troškovima električne energije u sljedećih cca 30 godina.

Savjeti za odabir kvalitetnih solarnih sustava

Odabir ponuditelja solarnih sustava stoga može biti prilično naporan posao, jer na kraju krajeva u pravilu ne kupujemo izravno od proizvođača pojedinih komponenti, već smo prisiljeni vjerovati posredniku.

Ali postoje kriteriji koji nam mogu olakšati odluku.

1. Certifikati i standardi

Tražite panele (kao i optimizatore i baterijske spremnike), koji imajo certifikate kao što su ISO 9001 za kvalitetu i ISO 14001 za standarde zaštite okoliša. Dodatni certifikati, kao što je TUV, osiguravaju da su paneli prošli stroge testove kvalitete​.

2. Tehnološke specifikacije

Paneli s naprednim tehnologijama, poput PERC i bifacijalnih ćelija, nude bolju učinkovitost.

PERC tehnologija omogućava bolju iskoristivost sunčeve energije i u manje povoljnim svjetlosnim uvjetima, dok bifacijalne ćelije hvataju svjetlost s obje strane panela, što povećava njihovu učinkovitost.​.

3. Jamstveni rokovi

Dulji jamstveni rokovi nedvojbeno su važan pokazatelj kvalitete i pouzdanosti proizvođača.

Optimizatori s do 25 godina jamstva i paneli s čak 30 godina jamstva najvjerojatnije su pouzdaniji i daju duži vijek trajanja bez potrebe za čestim zamjenama od (jeftinije ili skuplje) konkurencije s kraćim jamstvenim rokom.

Dobar primjer dugoročne učinkovitosti su npr. fotonaponski moduli, koji su korišteni u Francuskoj 1992.

Doista, novo testiranje provedeno na najstarijem francuskom fotonaponskom sustavu pokazalo je da solarni moduli još uvijek mogu pružiti vrijedne performanse (79,5 % početne izlazne energije) u skladu s obećanjima i jamstvom proizvođača.

4. Ugled proizvođača

Uzmite u obzir ugled i tradiciju proizvođača na tržištu. Također pregledajte mišljenja i iskustva drugih korisnika kako biste stekli bolju predodžbu o kvaliteti i pouzdanosti panela i baterijskih spremnika​.

5. Vjerodostojnost neposrednog pružatelja usluga

Pri svemu tome, naravno, ne zaboravite da je vaš stvarni ponuditelj solarnih panela onaj koji ih i montira – precizna montaža je kod kompleksnog fotonaponskog sustava jednako važna kao i korišteni sastavni dijelovi.

Ako ne želite riskirati, obratite se poduzeću Sun Trade

Odabir pravog solarnog sustava ključan je za dugoročne uštede i održivi razvoj. Neka vas niske cijene ne zavaraju – uzmite u obzir ukupne životne troškove i kvalitetu proizvoda.

U Sun Tradeu sigurno nismo među najjeftinijima jer ne radimo kompromise u kvaliteti (ulazni materijali kao i vlastita montaža).

To nam omogućuje da vam pružimo 30 godina jamstva na 84,9% linearne proizvodnje solarnih panela, a našu usklađenost s međunarodnim standardima potvrđuju brojni certifikati, te smo samo u 2023. godini postavili preko 170 solarnih elektrana.

Ipak, mudrim odabirom velikih, provjerenih proizvođača panela, optimizatora, spremnika i na kraju, ali ne manje važno, inverterskih sustava, postigli smo željeni cilj.

Ponosni smo na to da vam možemo (zahvaljujući također i dampingu) ponuditi pristupačne cijene, kao i materijale i izvedbe iz svjetskog vrha solarnih tehnologija.

Promišljenim pristupom, zajedno se možemo pobrinuti da vaš solarni sustav zadovolji vaše energetske potrebe i jamči vam sigurnost, te ujedno pridonese zelenijoj budućnosti.
Upit, na temelju kojeg vam pripremamo neobvezujuću ponudu, možete poslati OVDJE.