Upoznajte se s lošim stranama fotonapona koje nas tjeraju na razmišljanje predstavlja li on doista sigurnu budućnost i pravi izbor izvora proizvodnje električne energije ili je to samo hir s velikim nedostacima…
Nepobitna je činjenica da su solarne elektrane posljednjih godina postale pravi hit – dobivanje energije iz održivih izvora, poput neiscrpnog sunca, na prvi pogled zvuči kao prekrasno rješenje od uništavanja našeg planeta, a ujedno i način da dugoročno uštedimo na troškovima električne energije.
No, oko kupnje solarne elektrane ostaje dosta skepse i oklijevanja, za što postoji niz razloga…
Da bismo izgradili solarnu elektranu (slično ugradnji dizalice topline ili npr. energetskoj obnovi doma) jednostavno moramo imati u džepu nekoliko tisućaka.
Prosječno kućanstvo se teško odlučuje na tako veliki projekt jer su financije često problem.
No, solarna elektrana se ne gradi “preko noći” pa se u nekim slučajevima možemo dogovoriti za plaćanje u više dijelova – dio iznosa podmirujemo tek nakon dobivanja suglasnosti za gradnju, određeni dio po završetku projekta ili se 100% avansnom uplatom izborimo za popust.
Dijelom nam pomažu i brojne subvencije, kojih za sada još uvijek ima dosta, budući da država potiče prelazak na održivu energiju.
Subvencija, dakle, može vratiti dio uloženog novca, ali uštede su ipak vidljive tek godinama kasnije…
Odmah nakon priključenja solarne elektrane konačno možemo bezbrižno uživati u nižim računima, no potrebno je cca. 7 godina da vratimo investiciju u elektranu vlastitom proizvodnjom električne energije.
Budući da solarna elektrana ima životni vijek od otprilike 30 godina, naravno da ima smisla tijekom tog vremena redovito koristiti objekt u kojem je elektrana postavljena – tj. koristiti električnu energiju.
Drugim riječima, bilo bi logično da netko živi u kući s elektranom iduća 3 desetljeća.
Ako biste se radije selili svakih 5 godina, solarna elektrana možda nije dobar izbor za vas – uklanjanje solarnog sustava i njegovo premještanje može biti teško, dugotrajno i skupo, a vjerojatno nećete sa sobom seliti krov s kolektorima, zar ne?
Osim financijskog aspekta i dugoročnog ulaganja, solarne elektrane imaju još jednu specifičnost koju vole isticati protivnici fotonapona…
Živimo u vremenu kada je sve više elementarnih nepogoda i o tome treba voditi računa pri svakoj gradnji, a ne samo pri planiranju elektrane.
Fotonaponski moduli općenito su dizajnirani da izdrže manje oluje i oluje s malom do umjerenom tučom.
No iznimno jaki vjetrovi ili vrtlozi mogu prouzročiti veliku štetu elektrani, kao i veća tuča koja se brže kreće. Čak i jače oborine mogu oštetiti panele ili cijelu konstrukciju elektrane.
Solarne elektrane također mogu povećati vjerojatnost paljenja i time uzrokovati požar, stoga je logično sklopiti osiguranje za sveobuhvatno pokrivanje eventualne štete još prije samog spajanja vaše elektrane na mrežu.
Posebnu pozornost treba posvetiti i odabiru provjerenih, kvalitetnih fotonaponskih sustava koji su pravilno instalirani, jer se time uvelike smanjuje rizik od financijske štete uzrokovane vremenskim prilikama.
Kada govorimo o vremenskim prilikama, jako je važna i količina sunca kojoj je izložen naš krov s panelima.
Za solarnu elektranu najidealnija je orijentacija krova prema jugu.
Ako je orijentiran prema istoku ili zapadu, gdje je nešto manje sunca, rok povrata vaše investicije biti će nešto dulji, dok ne preporučamo postavljanje elektrane na sjeverni dio krova zbog slabije osunčanosti.
Dvoosni solarni tragači mogu biti rješenje.
Skuplja, ali energetski cca. duplo učinkovitija varijanta solarne elektrane, koja je izvrsna alternativa klasičnoj solarnoj elektrani – čak i u slučaju kada za neadekvatnost krova nije kriva lokacija, već je uzrok negdje drugdje…
Krov na koji je teže montirati solarne kolektore logično povlači i veće troškove ugradnje.
Montaža na krov star između 20-25 godina može biti “upitna” iz čisto praktičnog razloga – kod iduće sanacije krova potrebno je prvo skinuti solarne panele, što opet nije besplatno, a postoji i rizik da će se paneli pritom oštetiti ili oštetiti spoj na samom krovu.
Rješenje može biti prethodna zamjena krovišta – financijski zalogaj koji je, uostalom, prije ili kasnije nužan sam po sebi, bez obzira na solarne panele.
Alternativa su i već spomenuti dvoosni uređaji za praćenje sunca, koji su poznati po znatno duljem životnom vijeku – upravo zato što se ne postavljaju na krov, već na tlo, pa ne ovise o mijenjanju krova.
To je slabost u očima onih koji se vole sami uhvatiti u koštac sa svim projektima na kući.
Ako ste jedan od onih “uradi sam” pojedinaca, svakako ne preporučamo postavljanje solarne elektrane.
Zbog složenosti projekta (uglavnom složenosti ožičenja solarnih panela), logično je da montažu obavljaju isključivo profesionalci, a ne neki prosječni kućni majstori.
Proizvodnja električne energije pomoću fotonapona ne zagađuje okoliš i ne stvara stakleničke plinove, ali kao što kažemo da je “za zaradu potreban novac”, tako je i za uštedu energije potrebna energija.
Proizvodnja solarne tehnologije stoga ima i svoje ekološke nedostatke, budući da dobivanje materijala i proizvodnja solarnih kolektora stvaraju znatne količine stakleničkih plinova.
Ured za energetsku učinkovitost i obnovljive izvore energije izdao je izvješće koje otkriva da su potrebne i do 4 godine da solarne elektrane budu ekološki učinkovite – toliko fotonaponski sustav mora raditi kako bi “vratio” energiju (i pridruženi ugljični otisak) koja je bila neophodna za njegovu uspostavu.
Sunčeva svjetlost doista je neograničena, ali materijali potrebni za proizvodnju solarne tehnologije nisu.
Dostupnost sirovina potrebnih za proizvodnju fotonaponskih proizvoda možda neće biti dovoljna da zadovolji sve veću potražnju za solarnom energijom.
Materijala vjerojatno neće ponestati “od danas do sutra”, ali ako razmišljate o ulaganju u fotonapon za recimo 5-10 godina, to može predstavljati potencijalni problem.
Ponekad se čini da je lakše nabaviti “dobra stara drva” nego razmišljati o alternativnim izvorima energije.
No, solarne elektrane diljem svijeta grade se više od 40 godina.
A ako za svoj projekt odaberete ponuđača koji ima barem nekoliko godina iskustva s fotonaponskim sustavima i ukoliko vas dovoljno dobro savjetuje te dobro odradi montažu, zapravo se nemate čega bojati.
Solarna tehnologija sadrži puno tvari štetnih za okoliš u obliku elektronike, čije je pravilno zbrinjavanje vrlo važno.
Trenutno su mogućnosti za recikliranje solarnih panela nažalost prilično skromne.
Sa stajališta zaštite okoliša stoga je važno provjeriti da li odabrani dobavljač u sklopu demontaže elektrane brine i o njezinom pravilnom uklanjanju i recikliranju.
Sun Trade to organizira za vas u sklopu OEEO fonda gospodarenja odpadom, a u sklopu izrade solarne elektrane po sistemu ključ u ruke, uz pomoć iskusnog tima vodimo vas kroz sve korake od prvog poziva do uključivanja elektrane.
Ukoliko nam pošaljete neobvezujući upit, nudimo vam i besplatne savjete te jamstvo od 2 godine na cjelokupnu izvedbu elektrane, kako biste bili mirni u vezi svoje energetske budućnosti.
Niki Zima
Direktor Sun Trade
SUN TRADE, sončne elektrarne, d.o.o.
Obrtniška cesta 8
3220 Štore
© Copyright 2024 Sun Trade d.o.o. Avtorske pravice pridržane | Splošni pogoji