U zadnje vrijeme se čini da je proces izrade solarne elektrane malo kompliciran, ali u stvarnosti jako ovisi o dobavljačima solarne energije. Pogledajmo kako najlakše, najbrže i najpouzdanije doći do vlastite solarne elektrane.
Ukratko, mogli bismo reći da proces izrade solarne elektrane zahtijeva 3 osnovna koraka – dobivanje suglasnosti, montaža i spajanje.
U praksi, naravno, stvari stoje malo drugačije – nitko vam (za sada) neće pokucati na vrata i pitati vas želite li na svoj krov postaviti solarne ćelije.
U današnje vrijeme (manje ili više nametljive) pozive za gradnju solarne elektrane možete detektirati na svakom koraku, no na vama je da ipak napravite prvi korak – pošaljete upit.
U slučaju ponuđača solarnih elektrana ovaj je zahtjev u načelu neobvezujući pa ga možete predati bez ikakve bojazni da ćete iz svog džepa morati izvući 10.000 €.
Vrijednosti solarnih elektrana kreću se od ove cijene naviše.
Kada skupite hrabrosti za prvi korak ka vlastitoj proizvodnji solarne energije, vrijeme je da se posavjetujete s dobavljačem solarnih elektrana.
I ovaj bi dio trebao biti besplatan – barem zasad, dok netko od proizvođača ne počne iskorištavati sve veću potražnju u odnosu na ponudu.
Na ovom točki saznajete neke osnovne informacije o mogućnostima postavljanja elektrane prema različitim parametrima vašeg krova (ili zemljišta, ako želite svoju solarnu elektranu postaviti na tlo) i prema vašoj mjesečnoj potrošnji električne energije.
Kvalitetan ponuđač solarnih elektrana također će vam razjasniti sve nedoumice, odgovoriti na vaša pitanja i prema dogovoru s vama obaviti (također besplatan) obilazak vaše lokacije kako bi što bolje procijenili vašu situaciju i zajedno s vama pronaći savršeno rješenje prilagođeno vašim željama i potrebama.
Na temelju dogovora najvjerojatnije ćete dobiti neobvezujuću ponudu, a u slučaju potvrde te ponude u pravilu slijedi djelomična avansna uplata.
Sljedeći korak je ishođenje građevinske dozvole – suglasnosti operatora distribucijske mreže.
Ovaj korak u procesu izgradnje solarne elektrane zahtijeva brižljivu dokumentaciju i uključuje tehničku procjenu mogućnosti priključenja, koja uzima u obzir kapacitet vaše elektrane i dostupnost mreže na željenoj lokaciji.
Mrežni operater u Hrvatskoj je Hrvatska elektroprivreda (HEP) za prijenosnu mrežu i HEP-Operator distribucijskog sustava (HEP-ODS) za distribucijsku mrežu.
Ovo je uobičajeno pitanje na koje nema jednostavnog odgovora, budući da se rokovi razlikuju od slučaja do slučaja, a ovise također i o opsegu projekta.
Ponuditelji solarnih elektrana mogu vam dati točan vremenski okvir u pogledu vremena izgradnje elektrane, ali čak i ako odmah krenu s ishođenjem suglasnosti za priključak, mora se uzeti u obzir da zbog velike gužve oko izgradnje vlastite elektrane mogu biti prisutni duži redovi.
Proces izgradnje solarne elektrane zato ovdje malo kasni, ali uz pravilnu strategiju i odabir pouzdanog partnera dalje se može odvijati jednostavnije.
Tek kada saznamo imamo li uopće pravo graditi elektranu, kreću ostali administrativni postupci za realizaciju projekta, od kojih je najvažniji sam plan izgradnje.
Sljedeći korak je sama konstrukcija, odnosno postavljanje solarne elektrane.
Odaberete li provjerenog izvođača radova s iskusnim instalaterskim timom, osigurati će brzu i pouzdanu montažu solarnih kolektora, optimizatora i ostalih komponenti solarne elektrane.
Upravo se kod montaže može najviše toga zakomplicirati, odnosno poći po zlu. Samo odgovarajuće obučeni izvođači mogu osigurati da instalacija bude izvedena prema najsuvremenijim standardima kvalitete i time vam osigurati solarnu elektranu sa zavidnim životnim vijekom do 30 godina.
Ovisno o specifičnostima vašeg krova i vrsti solarnih panela, sama montaža može trajati od jednog dana u slučaju manjih elektrana do nekoliko dana u slučaju većih projekata.
Također je dobro ako za proces izgradnje solarne elektrane odaberete nekoga tko je spreman prilagoditi se vama, kako bi gradnja što manje utjecala na vaš svakodnevni život, umjesto da odaberete ponuđača kojemu ćete biti samo broj u nizu zbog brojnih projekata.
Slijedi, naravno, spajanje solarne elektrane na elektroenergetsku mrežu, korak u procesu proizvodnje solarne elektrane u kojem izvođač projekta surađuje s vašim poduzećem električne energije kako bi vam omogućio da vaša elektrana bude spojena i spremna za proizvodnju energije što je prije moguće.
Nakon što spojite svoju solarnu elektranu, ne zaboravite na razne financijske poticaje koji su dostupni za podršku na vašem zelenom prijelazu. To može značajno smanjiti početne troškove i povećati povrat ulaganja.
Što se tiče ovih poticaja, mi smo “prepušteni na milost i nemilost” trenutnog zakonodavstva i raspoloživih sredstava, stoga je bitno da ste dobro informirani o opcijama koje su vam dostupne.
Također možete pitati svog izvođača radova o svojim mogućnostima u bilo kojem trenutku – bilo koji učinkovit ponuditelj solarnih elektrana također će vam priskočiti u pomoć i pomoći vam da dobijete ta sredstva.
Ovisi. Neki ponuđači solarnih elektrana poželjet će vam sreću, izdati račun i odmah nakon priključenja mahnuti vam zbogom.
Drugi (oni predaniji) će se pritom pobrinuti za:
A nakon što vaši solarni paneli dođu do kraja svog vijeka trajanja, vaš odgovorni dobavljač solarne energije organizirati će pravilno odlaganje i recikliranje u skladu s pravilnim upravljanjem otpadom.
Samo ovaj holistički pristup osigurava da je vaša solarna investicija održiva od početka do kraja.
Tražite li pouzdanog partnera u cijelom procesu izgradnje solarne elektrane, od prvog upita do daljnje podrške nakon montaže, stojimo vam na usluzi u tvrtki Sun Trade, gdje ćemo za vas postaviti solarnu elektranu po sistemu ključ u ruke.
S nama je postavljanje solarne elektrane jednostavna, učinkovita i ekološki prihvatljiva odluka.
SUN TRADE, sončne elektrarne, d.o.o.
Obrtniška cesta 8
3220 Štore
© Copyright 2024 Sun Trade d.o.o. Avtorske pravice pridržane | Splošni pogoji