Našu djelatnost trenutno obavljamo samo na području Grada Zagreba, Zagrebačke županije i Krapinsko-zagorske županije.

Solarna elektrana “DA” ili “NE” – što kaže struka?

Udubimo se u ključna 3 pitanja koja vam pomažu procijeniti je li solarna elektrana pravi izbor za vas.

Sončna elektrarna “DA” ali “NE” – kaj pravi stroka?

Odluka o postavljanju solarne elektrane svakako nije laka, budući da je potrebno uzeti u obzir niz čimbenika kako bismo bili sigurni ima li je uopće smisla graditi.

Dotaknimo se dakle pitanja koja si je dobro postaviti prije ulaganja…

1. Gdje mogu postaviti solarnu elektranu?

Prvi uvjet za postavljanje solarne elektrane svakako je prikladnost krova na kući.

Dobra vijest je da je praktički cijela Hrvatska dovoljno sunčana da je pogodna za solarnu elektranu – najsunčanija Dalmacija ima samo 15% više sunčanih dana od hrvatskog prosjeka.

Stoga su veličina, orijentacija, nagib i starost krova puno važniji kada je u pitanju isplati li vam se solarna elektrana.

Najprikladniji su krovovi orijentirani prema jugu, kao i prema jugoistoku ili jugozapadu, s nagibom između 20 i 60 stupnjeva. Čak i ako vaš krov ima nešto niži ili veći nagib, ugradnja i dalje ima smisla, samo morate uzeti u obzir nešto veće gubitke sunčeve energije.

Što se tiče veličine, za postavljanje solarne elektrane potrebno je minimalno 29 m² u slučaju dvostrešnog ili jednostrešnog krova, odnosno najmanje 58 m² ako je krov ravan.

Sa stajališta potreba kućanstva, primjerice 5000 kWh godišnje potrošnje električne energije, trebat će vam krovna površina od cca. 35 m² (za predodžbu: otprilike 6 do 7 m² površine potrebno je za 1 kW snage).

Za 5000 kWh letne porabe električne energije boste potrebovali površino strehe cca. 35 m²

Također je ključno da vaš krov može podržati konstrukciju solarnih panela i da nema zgrada, drveća ili drugih prepreka (dimnjaka, krovnih prozora) na njemu ili u njegovoj blizini koji bi bacali sjenu.

Ako vam sav ovaj izračun i procjena zvuči prekomplicirano, ne brinite – dobar će izvođač radova na izgradnji solarne elektrane prije toga pregledati vaš objekt i dati vam svoje stručno mišljenje.

A ako vam se postavljanje solarne elektrane na krov ne preporučuje, još uvijek imate mogućnost izgradnje solarne elektrane koja se montira na tlo, ali samo ako imate na raspolaganju najmanje 35m² građevinskog zemljišta.

Pod pretpostavkom da imate odgovarajući krov ili zemljište, postoji još pitanja koja si morate postaviti prije izgradnje solarne elektrane…

2. Kad će mi dobro doći fotonaponska elektrana?

Mnogi se odlučuju na solarnu elektranu uz grijanje dizalicom topline jer na taj način mogu najbolje iskoristiti vlastitu energiju.

Ako ste jedan od njih, ali pritom shvaćate da kod kuće imate još previše drva za ogrjev, peleta ili sječke za grijanje koje bi bilo neekonomično samo tako baciti, možda bi imalo smisla odlučiti se za elektranu nakon što potrošite drvnu biomasu.

Drva za ogrevanje

Ili pak razmišljajte proaktivno – prodajte višak drvne biomase ili sklopite dugoročni posao izgradnje solarne elektrane.

Investicija u fotonaponske proizvode se vraća unutar 7 godina od priključenja, a ideja je da solarni paneli budu na krovu najmanje 2 desetljeća, kako bi se s njima što više uštedjelo.

Stoga je također korisno da je vaš krov relativno nov (ili barem mlađi od 20 godina) i da se sljedećih nekoliko godina nećete seliti jer će samo tako vaša investicija biti ekonomična.

Ostaje vam još jedno zadnje pitanje na temelju kojeg možete potvrditi jeste li prikladan kandidat za solarnu elektranu.

3. Koliko financijskih sredstava imam na raspolaganju i koliko električne energije uopće trošim, odnosno trebam?

Da biste si mogli priuštiti elektranu potrebna je znatna ušteđevina, financiranje u vidu nekog kredita, posudbe ili nečeg sličnog.

S tim u vezi, svakako je potrebno biti svjestan još jedne ključne činjenice – koliko sada plaćate struju, toliko vam se solarna elektrana isplati.

Stručnjaci procjenjuju da se ova investicija isplati samo ako trošite više od 3000 kWh energije godišnje, a vaš mjesečni račun za struju iznosi 40 eura ili više.

Naložba v sončno elektrarno se vam obrestuje le, če porabite več kot 3000 kWh energije na leto

Sve druge dileme oko izgradnje solarne elektrane su suvišne

Ako ste odgovorili na sva gore navedena pitanja – “GDJE”, “KADA” i “KOLIKO” – i sada ste skloni poslati upit za solarni sustav, ali se istovremeno pitate postoje li još neki ” prepreke” prije kupnje solarne elektrane, dopustite nam da vas utješimo…

Ulaganje u solarnu energiju predstavlja vašu svijetlu budućnost.

Izvrstan je obnovljivi izvor energije, zahvaljujući održivoj energiji sunca.

Sunca jednostavno nikada neće ponestati, a solarna energija pomaže i u smanjenju potrošnje fosilnih goriva i štetnih učinaka koje imaju na okoliš.

Vlastitom proizvodnjom solarne energije značajno smanjujete i račun za struju.

Solarna elektrana pomaže vam da budete manje ovisni o distribucijskoj mreži, što je posebno korisno u uvjetima stalnog rasta cijena električne energije (koje vjerojatno neće pasti u skoroj budućnosti).

Svoju dugoročnu uštedu možete dodatno povećati prodajom viška energije u mrežu.

Solarni paneli uvelike povećavaju vrijednost vašeg doma.

U SAD-u, prema istraživanju Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju, vrijednost kuće raste za 20 dolara za svaki dolar koji kućanstvo uštedi na računima za energiju.

Prema procjenama posrednika i procjenitelja nekretnina, potencijalni kupci za kuću sa solarnim sustavom trebali bi izdvojiti 4,1% više nego inače.

Opremite li svoj dom solarnim panelima, dugoročno ćete značajno povećati njegovu tržišnu atraktivnost, a za svoju nekretninu u slučaju prodaje dobit ćete znatno više novca.

Na račun postavitve sončne elektrarne na hišo boste v primeru prodaje dobili znatno več denarja

Istina je, međutim, da je vjerojatno svaki vaš susjed svjestan svih ovih prednosti fotonapona, a budući da je kapacitet distribucijske mreže ponegdje ograničen, važno je da, ako ste zainteresirani, svoj zahtjev podnesete što prije, dok su kapaciteti još slobodni.

Neobvezujuću ponudu pripremamo i u poduzeću Sun Trade, gdje naš tim ima ukupno 150 godina iskustva sa solarnim sustavima, a naši su stručnjaci postavili preko 1000 solarnih elektrana po sistemu ključ u ruke – rado ćemo i vašu dodati među naše reference.

Niki Zima
Direktor Sun Trade