U suvremenom svijetu, gdje se suočavamo s rastućom energetskom krizom i potrebom za smanjenjem ugljičnog otiska, obnovljivi izvori energije postali su središte pozornosti.
Dok neki solarne elektrane vide kao zelenu budućnost, drugi dovode u pitanje njihovu učinkovitost i ekološku održivost.
Međutim, što ako možemo odagnati sve te sumnje?
Istraživanje Yale-ove škole za okoliš jasno pokazuje da solarne elektrane daju konkretan doprinos smanjenju emisije stakleničkih plinova.
Za proizvodnju električne energije iz sunčeve energije potrebno je manje fosilnih goriva, što izravno utječe na smanjenje ugljičnog otiska.
Forbesova analiza također potvrđuje da dobrobiti solarne energije značajno nadmašuju potencijalne negativne utjecaje na okoliš povezane s proizvodnjom i odlaganjem solarnih panela.
No razmišljanje o tome dovodi nas do sljedećeg ekološkog “problema” solarnih elektrana…
Iako proizvodnja solarnih panela zahtijeva određene sirovine, napredak u tehnologiji recikliranja i učinkovitosti dopušta da njihov ukupni utjecaj na okoliš bude minimalan.
Osim toga, inovacije u materijalima i proizvodnim procesima obećavaju još manji utjecaj na okoliš u budućnosti.
Ekološki osviješteni ponuđači solarnih elektrana također vode računa o pravilnom recikliranju solarnih elektrana – u Hrvatskoj se ovaj poseban otpad prikuplja odvojeno u sklopu OEEO fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Kakav je uopće “ulov” cijele te zelene transformacije?
Na svjetlo dana sve više dolazi…
Protivljenje solarnim elektranama često proizlazi iz zablude o „prljavom novcu“.
Istina je da je to aktualna tema – svojevrsni trend s idejom većih ušteda vlasnika solarnih elektrana.
Neki su mišljenja da je ovo korištenje održive energije zapravo prikriveno pohlepom proizvođača solarnih panela i proizvođača elektrana, koji naravno zarađuju na svakoj gradnji.
Realno, ulaganja u solarnu energiju potiču gospodarski razvoj, otvaraju radna mjesta i osiguravaju dugoročne uštede, kako pojedincima tako i tvrtkama.
Sve više solarnih elektrana može, ali i ne mora dovesti do zasićenja.
Jedan od glavnih argumenata onih koji se svom snagom bore protiv solarne energije je briga za stabilnost mreže.
Međutim, istraživanja pokazuju da pravilnim upravljanjem i integracijom solarne elektrane mogu pridonijeti većoj pouzdanosti i stabilnosti energetske mreže.
Studije američkog Nacionalnog laboratorija za obnovljivu energiju (NREL) također potvrđuju da solarne, vjetroelektrane i hibridne elektrane mogu osigurati vlastiti izvor stabilnosti mreže.
Budući da obnovljiva energija istiskuje tradicionalnu proizvodnju električne energije, prirodno se postavlja i pitanje kako se solarne elektrane uklapaju u naš lokalni okoliš?
Postoji jedna teorija – ideja o idiličnom izgledu lijepe naše – ali u praksi je situacija u Hrvatskoj puno raznolikija i promišljenija.
Solarne elektrane postavljene na objektima ne samo da iskorištavaju neiskorištene površine, već pridonose i energetskoj učinkovitosti objekata bez negativnog utjecaja na estetiku okoliša.
Ove elektrane primjer su kako se solarna energija može ugraditi u postojeću infrastrukturu uz minimalan vizualni učinak.
Što se tiče gradnje na poljoprivrednom zemljištu, istina je da zakonodavstvo i lokalne politike utječu na mogućnosti postavljanja solarnih elektrana, ali to ne znači da solarna energija u Hrvatskoj ne može biti fleksibilna.
Alternativna rješenja, kao što su uređaji za praćenje sunca postavljeni na mnogim neplodnim zemljištima kako bi se optimiziralo korištenje sunčeve energije, ukazuju na inovativne pristupe iskorištavanju sunčeve energije.
Kada govorimo o “lokalnoj nefleksibilnosti”, važno je uzeti u obzir da je svaka energetska infrastruktura kompromis između energetskih potreba, utjecaja na okoliš i društvenih očekivanja.
U Hrvatskoj se solarne elektrane grade s osjećajem za lokalni okoliš i nastojanjem da se potencijalni negativni utjecaji svedu na minimum.
Stoga je mit o lokalnoj nefleksibilnosti solarnih elektrana u hrvatskom kontekstu uglavnom neutemeljen.
Kroz dijalog između sudionika, usklađenost s lokalnim propisima i inovativna rješenja, solarne elektrane mogu se uspješno integrirati u hrvatski energetski krajolik bez žrtvovanja ljepote prirodnog ili urbanog okoliša.
Primjeri iz različitih država pokazuju da se solarne elektrane mogu uspješno integrirati u različite sredine. Strateški pristupi dopuštaju postavljanje solarnih elektrana na neiskorištena zemljišta i objekte, čime se potiče šira integracija solarne energije u infrastrukturu.
Daljnjim ulaganjima i strategijom države predviđaju još veći razvoj solarnih sustava, čime pokazuju snažnu predanost zelenoj tranziciji.
Kako se svijet kreće prema održivim i obnovljivim izvorima energije, važno je procijeniti informacije koje kruže online, kritički i na temelju znanstvenih činjenica.
Ove objektivne činjenice upućuju na to da solarne elektrane doista nude obećavajuće rješenje za neke od najvećih ekoloških izazova s kojima se danas suočavamo.
Prevladavanjem mitova i zabluda vezanih uz solarnu energiju, možemo zajedno izgraditi zeleniju i održiviju budućnost.
Sun Trade vam nudi razne solarne sustave po principu “ključ u ruke”, prilagođene vašim željama i mogućnostima:
Poznati su kao pouzdani dobavljač elektrana sa stručnim timom koji je samo u 2023. godini pomogao da suglasnost za solarnu elektranu dobije više od 320 kupaca, a postavili su ih zavidnih 170.
Svoj upit na temelju kojeg ćete dobiti besplatne savjete možete poslati OVDJE.
SUN TRADE, sončne elektrarne, d.o.o.
Obrtniška cesta 8
3220 Štore
© Copyright 2024 Sun Trade d.o.o. Avtorske pravice pridržane | Splošni pogoji
"*" indicates required fields